Hosting Sanal sunucu

Hosting nedir sorusunun en basit cevabı kişi ve organizasyonlara ait web sitelerinin ve sayfalarının kesintisiz bir biçimde internet üzerinde yayınlamasına fırsat veren, güçlü donanım ve yazılımsal web sunucularının birleşimi ile oluşturulmuş bir web sitesi yayınlama hizmeti olarak tanımlanmaktadır. Hazırlanan web sayfaları, kontrol panel üzerinden çeşitli dosya transfer yazılımları ile bu gelişmiş web suculara yüklenir, domain tanımlamaları gerçekleştirilir ve web sayfası yayına hazır hale getirilmiş olur. Bu hizmetin bir diğer adı da barındırma hizmeti olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle web sitesi tasarımcıları ve webmasterlar arasında web hosting olarak da adlandırılabilmektedir. Hosting hizmeti sayesinde web siteleriniz dünyanın her yerinde her saatte yani 7 gün 24 saat erişilebilir hale gelir.

Hosting nedir sorusunun cevabını yukarıda verdik. Sıra geldi hosting ne amaçla kullanılır onu öğrenmeye. En basit anlatımı ile internette web sitenizi yayınlamak ve erişilebilir olmasını sağlamak istiyorsanız hosting hizmeti edinmeniz birinci gerekliliktir. Örnek vermek gerekirse kendinize özel bir blog sayfası ile deneyimlerinizi insanlar ile paylaşmak istediniz ya da üretmekte olduğunuz bir ürünün internet üzerinden satışını yapmak istiyorsunuz tüm bunlar için hosting hizmetine ihtiyacınız vardır.

Hosting Hangi Amaçla Kullanılmaktadır?

Kullanmış olduğunuz bu hizmetin birçok özelliği bulunmaktadır. Sayfalarınızın hızlı olması, sayfalarınıza yapılan olası saldırılan ve içerik kayıplarının önüne geçecek güvenlik yazılımlarına sahip olması, dünyanın her yerinden erişilebilir olabilmek adına web sunucularının en kaliteli veri merkezleri üzerinden hizmet veriyor olması, web sayfalarınızda meydana gelebilecek veri kayıplarına karşı periyodik olarak verilerin sürekli olarak yedeklenmesi hosting hizmetinin kalitesini de belirleyen temel özelliklerdir.

Hosting Seçenekleri

Hosting nedir sorusunun yanıtını aldıktan sonra en önemli olan şey sizin nasıl bir hostinge ihtiyacınızın olduğunu belirlemenizdir. Web sitenizde kullanmış olduğunuz web teknolojileri ve web sitenizin amacına göre size uygun hosting hizmetini seçmeniz gerekmektedir. Her proje için değişik ihtiyaçlar bulunmaktadır ve bu ihtiyaca göre en uygun olan hizmeti seçmeniz oldukça önemlidir. Örnek vermek gerekirse kişisel bir blog için paylaşımlı hosting hizmeti size yeterli olabilecekken kapsamlı bir e-ticaret dükkanı kurma niyetiniz varsa bulut sunucu tarzında daha büyük barındırma özellikleri olan hizmete göz atmalısınız. Hosting seçenekleri; wordpress hosting, Linux hosting, Windows hosting, kurumsal hosting, bulut sunucu ve fiziksel sunucudur.