Günümüzde birçok şey artık internet üzerinden hallediliyor. Birçok iş kolu online sisteme taşındı. İnsanlar online ortamda bu kadar yoğun şekilde ticaret ve diğer hizmetlerden yararlanıyorken internet ortamına yakın olmak kaçınılmaz oldu. Dolayısıyla bir web sitesi sahibi olmak en temel ihtiyaçlardan biri haline geldi.

Web sitesi nasıl kurulur sorusunun cevabını verecek olursak bir web sitesi oluşturmak düşünüldüğü kadar kolay bir iş değildir. Bu yazımızda bir web sitesi oluşturmak için yapılması gerekenleri adım adım anlattık.

Web sitesi kurmak için;

  • İşletmenizin hedeflerini belirleyin

İşletmeniz hangi dalda faaliyet gösteriyorsa konseptinizi ona göre oluşturmanızda fayda var.

  • Hedefe kitlenizi belirleyin

Hedef kitlenizi belirlemek için sadece web sitesi kurarken değil, tüm satış işlerinde öncelik vermeniz gereken bir konudur. Hedef kitlenizi doğru belirleyebilirseniz alacağınız sonuç çok daha iyi olacaktır. Cinsiyet, yaş, konum ve meslek grubu gibi kriterleri değerlendirerek hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz.

  • Domain ve hosting satın alın

Bir web sitesinin en önemli 2 bileşeni hosting ve domaindir. Domain alan adınız yani işletmenizin tabelasıdır. Burada kullanmış olduğunuz anahtar kelimeler müşterilerinizin sizi çok daha kolay bulmasına yardımcı olacaktır. İyi bir alan adı; mümkün olduğunca kısa olmalı, anahtar kelimeleri içermeli, markanıza ait kelimeler içermeli, genel bir TLD (.com, .net, .org, .com.tr vb.) kullanılmalıdır.

Hosting seçerken dikkat edilmesi gerekenler; disk alanı, CPU, RAM gibi kritik özellikleri, işletim sistemi, kontrol paneli (cPanel, Plesk vb.), e-posta hizmeti ve bandwidthtir.

Basit bit One Page web sitesi oluşturulacaksa bu değerleri minimal seviyede tutabilirsiniz ancak e-ticaret sitesi oluşturacaksanız bu durum daha karmaşık bir hal alacaktır.

  • Web sitenizi nasıl oluşturacağınızı planlayın

Web sitenizi kendiniz mi yoksa yazılımcı kuracak buna karar verin. Bir web tasarımcı ile çalışacaksanız o size seçenekler sunar ancak kendiniz bu işi yapacaksanız seçeneklere göz atmanız gerekir. Web sitesi nasıl kurulur diye sorarsanız wordpress, opencart, joomla, magento, drupal, prestashop ve hazır site tasarım araçları ile sitenizi oluşturabilirsiniz.

  • Web sitenizin tasarımına karar verin
  • Sektörel faydalı içerikler üretin
  • Dijital pazarlama çalışmaları ile görünür olun

Umarım web sitesi nasıl kurulur sorusunun yanıtını bulabilmişsinizdir.