Bulut Sunucu

Bulut Nedir?

Bulut sunucu nedir sorusuna geçmeden önce bulut kavramını öğrenmek çok daha iyi olacaktır. Bulut yaygın olarak yazılım ya da uygulama hizmetlerinin bir parçası olarak kiralanan, internete bağlı olarak birkaç sunucuyu ifade etmek amacıyla kullanılmaktadır. Bulut tabanlı hizmetler web barındırma, veri barındırma, veri paylaşma ve yazılım ya da uygulama kullanımı içerebilmektedir.

Bulut depolamanın avantajlarından biri, genellikle birleşik depolama bulutları olarak ifade edilebilir, tek bir şekilde hareket eden birden çok dağıtılmış kaynağın bulunmasıdır. Bu verilerin dağıtımı nedeniyle bulutu hatalara karşı çok toleranslı hale getirmektedir. Bulut kullanımı, belgelere, dosyalara ve verilere paylaşılan erişim nedeniyle dosyaların farklı sürümlerinin oluşturulmasını azaltma çabasındadır.

Bulut Sunucu (Cloud Server) Nedir?

Fiziksel sunucular üzerinde çeşitli sanallaştırma araçları kullanılarak oluşturulmuş olan sanal sunucu hizmetidir. Özellikle son dönemlerde ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen sunucu tiplerindendir. Bulut sunucu sahip olmuş olduğu donanımsal özellikleri, kaynak kullanımlarındaki yüksek verimlilik ve ekonomik açıdan düşük maliyetli olması gerekçesiyle yeni başlayan ve geliştirme aşamasında olan projeler için tercih edilebilmektedir. Fiziksel sunucu bireysel ve kurumsal tüm projelerde güvenle verilerinizi işleyebileceğiniz, gerektiğinde bulunmuş olduğunuz her yerden kolayca verilerinize erişebileceğiniz sunucu teknolojisidir. Bulut sunucu nedir sorusunun en basit cevabı olarak tıpkı bir fiziksel sunucu gibi çalışarak çok daha düşük maliyetlerle yüksek sunucu performansı oluşturmaktadır diyebiliriz.

Bulut Sunucunun Faydaları

Bulut sunucu nedir sorusunun cevabını bulduktan sonra gelelim bulut sunucunun faydalarına. Bu faydaların en başında bir merkezden aynı anda birçok kişinin çalışabilmesi olanağı geliyor. Aynı projede yer alan birden çok kişinin tek bir merkeze erişmesi aynı zamanda iş akışının hızlı ve düşük maliyet ile gerçekleştirilmesine olanak sağlar. Bulut sunucularına her yerden her zaman erişebilirsiniz. Bulut sunucuları kararlıdır, hızlıdır ve güvenilirdirler. Bulut sunucuları fiziksel sunucularda görülen donanım sorunlarından uzaktırlar. Bulut sunucuları vermiş olduğunuz paranın karşılığında daha hızlı bir hizmet almanızı sağlar. Bulut sunucunuza benzer bir fiziksel sunucu fiyatı ile alabileceğinizden daha çok kaynak ve daha hızlı hizmet alma şansına erişirsiniz. Bulut sunucuda barındırılmış olan bir web sitesi daha hızlı çalışmaktadır. Bulut sunucuları sayesinde ölçeklenebilirlik elde edebilirsiniz. Disk alanı ve bellek ekleyerek yükseltme yapmak fiziksel sunuculara göre daha kolay, daha hızlı ve daha ucuzdur.